Website © Wychavon Festival of Brass      Registered Charity No:  1167590

Year

Section

Winners

Runners Up

Third

2016

Championship

Eccles Borough

Filton Concert Brass

Medway


First

Eccles Borough

City of Cardiff

B.T.M


Second

Section not run in 2016


Third

Weston Brass

Cinderford

Stourport-on-Severn


Fourth

Ynyshir Brass

Rode Hall Silver

Nailsworth Silver

Winners of the Invitation to the 2017 Spring Festival : Eccles Borough

2015

Championship

Redbridge Brass

Filton Concert Brass

Robert Bakery


First

Jackfield

Unite The Union

Enderby


Second

City of Bristol

Eccles Borough

Ifton Colliery


Third

Section not run in 2015


Fourth

Cheltenham Silver

Stourport

Pillowell Silver

Winners of the Invitation to the 2016 Spring Festival : Foresters Brass 2000

2014

Championship

Unite the Union

Vernon (Poynton)

Foresters 2000


First

Vernon (Poynton)

Eccles Borough

Filton Concert Brass


Second

Eccles Borough

Forest of Dean

Hitchin Band


Third

Cinderford

Ebbw Valley Brass

Wem Jubilee


Fourth

Ifton Colliery

Cadishead Public

Cubbington Silver

Winners of the Invitation to the 2015 Spring Festival : Vernon (Poynton)

2013

Championship

Aveley & Newham

BTM

Bury Port Town


First

Sandhurst Silver

Markham & District

Llwydcoed


Second

Strata Brass

Blaenavon Town

Cinderford


Third

Porthywaen Silver

Wem Jubilee

Ogmore Valley Silver


Fourth

Cubbington Silver

Cadishead Band

Cheltenham Silver

2012

Championship

Tredegar Town Band

Thoresby Colliery

Derwent Brass


First

Filton Concert Brass

Phoenix West Midlands

Kidlington CB


Second

Strata Brass

Cinderford Brass

Crewe Brass


Third

Eccles Borough Band

Ebbw Valley Brass

Arrow Valley


Fourth

Trentham Brass Band

Ebbw Valley brass

Cheltenham Silver

2011

Championship

BTM Band

Marsden Silver PB

Woodfalls Band


First

Enderby Band

Jackfield (Elcock Reisen) Band

Tylorstown Band


Second

Mossley Band

Crewe Brass

Tilbury Band


Third

Eccles Borough Band

West Mercia Police

Cubbington Silver


Fourth

Cleobury Mortimer CB

AW Parker Drybrook

Cheltenham Silver

2010

Championship

Tredegar Town Band

BTM Band

Pemberton Old Wigan  

JJB Band


First

Foresters Brass 2000

Vernon BS Poynton

Jackfield (Elcock Reisen) Band


Second

Strata Brass

Tilbury Band

Ynyshir Band


Third

Eccles Borough Band

Daventry Brass

Corus (Port Talbot) BB


Fourth

AW Parker Drybrook

Worcs Youth BB

Cheltenham Silver

2009

Championship

Tredegar Town Band

Flowers Band

Pemberton Old Wigan  

JJB Band


First

Vernon BS Poynton

Phoenix West Midlands

Portishead Town


Second

Strata Brass

Tylorstown Band

United Co-op 2000


Third

Emley Brass

Amington Band

Fulham Brass Band


Fourth

Shipston Town Band

Coleshill Town Band

Bratton Silver Band

2008

Championship

Tredegar Town Band

Pemberton Old Wigan  

JJB Band

Staines Brass Band


First

Friary Guildford BB

Vernon BS Poynton

Otterbourne Brass


Second

Strata Brass

Porthywaen Silver

East London Brass


Third

Emley Brass

Ynyshir Band

Hungerford Town


Fourth

Bratton Silver Band

Newport Borough BB

Royston Town Band

2007

Championship

Pemberton Old Wigan

Jaguar (Coventry)

Sovereign Brass


First

Foresters Brass 2000

Otterbourne Brass

Bedford Town

Town

Second

Phoenix West Midlands

City of Coventry

West Mercia Constabulary


Third

Wem Jubilee

Blaenavon Town

Arrow Valley


Fourth

Cubbington Silver

Bestwood Brass

Crosskeys Silver

2006

Championship

Polysteel Flowers

Tredegar Town Band

Staffordshire Band


First

Cinderford Band

Markham Band

Pontardulais Band


Second

Porthywaen Silver

Phoenix West Midlands

Portishead Town


Third

West Mercia Constabulary

Blaenavon Town

Avonbank Evesham


Fourth

AW Parker Drybrook

Bestwood Welfare

Cubbington Silver

2005

Championship

Polysteel Flowers

Wingates

United Co-op Crewe


First

Lydbrook Band

Hathern Band

The Shirley Band


Second

Foresters Brass 2000

Porthywaen Silver

?


Third

Portishead Town

West Mercia Constabulary

Bratton Silver


Fourth

Cubbington Silver

Newport Borough

Denton Brass

2004

Championship

Wingates

BTM

Beaumaris


First

Ammanford Town

Towcester Studio

Enderby


Second

Hathern

Markham & District

Porthywaen


Third

Wem Jubilee

Trinity Girls Band

Avonbank Evesham


Fourth

Parr Band Richardson

 St Helens

Cubbington Silver

Bretforton Silver

2003

Championship

Wingates Band

Flowers Band

BTM Band


First

Bedworth Brass

United Co-op Crewe

Derwent Brass


Second

Wire Brass

The Shirley Band

Stourport on Severn


Third

Beaumaris ‘B’ Band

Malvern Hills Band

Wem Jubilee


Fourth

Trinity Girls Band

Enderby Youth Band

Dronfield (CMW)

2002

Championship

Flowers Band

British Telecoms

BTM Band


First

Staffordshire Band

Kibworth Band

United Co-op Crewe


Second

Stourport on Severn

The Shirley Band

Lympstone Telecoms


Third

Beaumaris ‘B’ Band

Portishead Town Band

Trinity Girls Band


Fourth

Trinity Girls Band

Enderby Youth

Wem Jubilee

2001

Championship

Flowers Band

BTM Band

Mount Charles Band


First

Pemberton Old Wigan

Ratby Co-operative

Hathern Band


Second

Porthywaen Silver

The Shirley Band

Hade Edge


Third

Wem Jubilee

Arrow Valley

Stourport on Severn


Fourth

Wem Jubilee

Trinity Girls Band

Syston Band

2000

Championship

Beaumaris Band

Northop Band

Mount Charles/BTM


First

Ratby Co-operative

Thorbury Band

Yeovil Town Band


Second

Pemberton Old Wigan

Markham & District

City of Bristol


Third

Enderby Youth

Porthywaen Silver

Stourport on Severn


Fourth

Wem Jubilee

Coleshill Town

Syston Band

1999

Championship

BTM Band

Mount Charles Band

Thoresby Colliery


First

United Co-op Crewe

Lydbrook Band

Bollington Brass


Second

Marsden silver

Markham & District

City of Bristol


Third

Porthywaen Silver

Stourport on Severn

Wem Jubilee


Fourth

Porthywaen Silver

Wem Jubilee

Malvern Hills Band

1998

Championship

Flowers Bands

Carlton Main Frickley

Mount Charles


First

Aldbourne Band

Bollington Brass

United Co-op Crewe


Second

Pemberton Old Wigan

City of Bristol

Avonbank Evesham


Third

Porthywaen Silver

Shipston Town Band

Enderby Youth Band


fourthFourth

Porthywaen Silver

Bratton Silver Band

Tewkesbury Town

1997

Championship

United Co-op Crewe

Bournemouth Concert

Lydbrook Band


First

Aldbourne Band

United Co-op Crewe

The Hepworth Band


Second

Newport Borough

Bollington Band

Arrow Valley


Third

Pemberton Old Wigan

Porthywaen Silver

Croft Silver


fourthFourth

Porthywaen Silver

Alcester Victoria

Chalgrove Band

1996

Championship

Tredegar Town

Bournemouth C B

Flowers Band


First

Lewis Methyr

Langley Band

Chalford Band


Second

Bedworth Brass

Bollington Brass

Avonbank Evesham


Third

Shipston Town

Wem Jubilee?

Enderby Youth?


Fourth

Bream Silver Band

Wem Jubilee

Porthywaen Silver

1995

Championship

BTM Band

Wallace Arnold

Staffordshire SB


First

Hathern Band

Enderby Band

United Co-op Crewe


Second

Bollington Band

United Co-op Crewe


Avonbank Evesham


Third

Bedworth Brass

Arrow Valley

Blaenavon Town


Fourth

Wem Jubilee Band

Porthywaen Silver

Alcester Victoria

1994

Championship

Flowers Band

Redbridge Band

BTM Band


First

Enderby Band

United Co-op Crewe

Langley Band


Second

United Co-op Crewe

Avonbank Evesham

Sandwell Brass


Third

We think that the Third Section did not run. Know any different?


Fourth

Alcester Victoria

Porthywaen Silver

Enderby Youth

1993

Championship

BTM Band

Avesta Sheff (Dodsworth)

The Marple Band


First

Vernon BS Poynton

Langley Band

The Shirley Band


Second

United Co-op Crewe

Unity Brass Band

Greenway Selectus


Third

Bedworth Band

Bratton Silver

Arrow Valley


Fourth

Porthywaen Silver

Enderby Youth

Alcester Victoria

1992

Championship

BTM Band

Vernon BS Poynton

Flowers Band


First

Vernon BS Poynton

Yorkley Onward

Oxford Kidlington


Second

United Co-op Crewe

Hade Edge

Avonbank Evesham


Third

Bollington Band

Stockport Schools

Arrow Valley


Fourth

Stockport Schools

Malvern Hills

Enderby Youth

1991

First

Flowers Band

Vernon BS Poynton

BSS Dodsworth


Second

Sovereign Brass

United Co-op Crewe

Northop Silver


Third

Bollington Band

Stinchcombe Band

Cheshire Police


fourthFourth

Stockport Schools

Porthywaen Silver

Wolverton Band






1990

First

Flowers Band

Vernon BS Poynton

Yorkley Onward Kears Group


Second

United Co-op Band, Crewe

Hade Edge

Stinchcombe Silver


Third

Stinchcombe Silver

Chinnor silver Band

Drybrook & District


fourthFourth

Arrow Valley

Stockport Schools Senior Band

Chinnor Silver Band






Wychavon Festival of Brass Roll of Honour

We try to be accurate in our record keeping–- but transfer errors and typos do occur! We also have a few queries about  the 1994,1996 and 2005 results. If you can help to confirm these or you spot any other  mistakes please let us know. Thank you.


Email corrections and queries to: Val Trim (Chair)  chair@festivalofbrass.co.uk